Jak podłączyć rezystor do diody LED

Jak podłączyć rezystor do diody LED

24 marca, 2023 0 Przez Mariusz

Diody LED są podstawowym elementem obwodów elektronicznych, a rezystor służy do ograniczenia przepływu prądu przez diodę LED. Rezystor może być użyty do sterowania jasnością diody LED lub do zmiany koloru emitowanego przez nią światła.

Schematyczny symbol diody LED jest podobny do diody (pokazanej powyżej) z wyjątkiem dwóch strzałek skierowanych na zewnątrz, a strzałki są oznaczone jako anoda (+) & katoda (-). Urządzenia te pozwalają na przepływ prądu tylko w jednym kierunku, więc dłuższy przewód diody LED jest zawsze dodatnią anodą. Krótszy przewód jest podłączony do dodatniego przewodu zasilającego lub do ujemnego przewodu obwodu.

Aby podłączyć opornik do diody LED, musisz znaleźć odpowiednią wartość oporu dla prądu płynącego przez diodę. Większe wartości rezystancji przepuszczają mniejszy prąd, przez co dioda LED jest słabsza. Mniejsze wartości oporu przepuszczają więcej prądu, przez co dioda LED jest jaśniejsza.

Prostym sposobem na określenie wartości rezystora jest obliczenie spadku napięcia na nim, a następnie pomnożenie tej liczby przez moc znamionową dla używanej diody LED. Wynik będzie oznaczał wartość R rezystora.

Na przykład, jeśli moc znamionowa diody LED wynosi 12 V, to rezystor powinien mieć wartość co najmniej 1,0 k ohm. Pozwoli to ograniczyć prąd do około 30 miliamperów.

Jeśli nie możesz znaleźć tej dokładnej wartości, wybierz następną wyższą wartość oporu, aby utrzymać prąd poniżej mocy znamionowej diody LED.

Następnym krokiem jest decyzja, do której strony diody LED chcesz podłączyć rezystor. Jeśli używasz zasilania 3,3 V, to dłuższe wyprowadzenie diody LED będzie anodą ujemną, a krótsza nóżka będzie anodą dodatnią.

Teraz, gdy zidentyfikowałeś, do której strony diody LED chcesz się podłączyć, nadszedł czas na wykonanie połączenia. Użyj pary przewodów i podłącz dwa końce do odpowiednich przewodów na twoim rezystorze.

Gdy masz już zarówno rezystor jak i diodę LED na swoim miejscu, nadszedł czas na przetestowanie ich. Możesz zauważyć, że dioda LED jest znacznie jaśniejsza przy podłączeniu 3.3V niż przy podłączeniu 5V, więc obniżymy napięcie zasilania do 3.3V.

Co się stanie?

Ponieważ napięcie na pinie 3.3V jest niższe niż na pinie 5V, prąd przez diodę LED spada. Zmniejsza to ‘wartość R’ diody, a więc nie będzie ona świecić tak jasno jak na pinie 5V.

W zależności od tego, jak bardzo zmienia się prąd przez diodę LED, może być potrzebna zmiana wartości rezystora, aby skompensować tę zmianę. Rezystor, którego używasz nazywa się rezystorem balastowym i jest często używany do zmniejszenia ilości prądu, który przepływa przez diodę LED. Dzięki temu można zapobiec jej przepaleniu.

Podobne tematy