Jak prawidłowo podłączyć wentylację do komina
24 marca, 2023
Jeżeli piec lub kocioł jest podłączony do komina, należy upewnić się, że jest on prawidłowo podłączony i zainstalowany. Wadliwe połączenie jest nie tylko niebezpieczne, ale może powodować problemy z systemem grzewczym i domem. Musisz być w stanie polegać na wentylacji, aby utrzymać spaliny i dym z dala od domu i rodziny.
Prawidłowy sposób podłączenia komina do rury spalinowej polega na przestrzeganiu określonych wytycznych, które zapewnią, że Twoja instalacja spełni wymagania kodu krajowego. W tym celu należy wybrać odpowiednią wysokość, długość przewodu kominowego, aby pokryć odległość pomiędzy kołnierzem wentylacyjnym urządzenia a sufitem oraz długość przewodu kominowego potrzebną do osiągnięcia linii dachu dla czapki kominowej i kołnierza burzowego.
1. Wysokość komina:
Wysokość komina jest określona przez kod lub wymóg projektowy budynku lub domu, przez który komin będzie przechodził. Najlepszym sposobem na poznanie wymaganej wysokości jest użycie taśmy mierniczej i zmierzenie odległości pomiędzy górną częścią kołnierza wentylacyjnego pieca a sufitem. Po uzyskaniu tego pomiaru należy obliczyć rurę kominową, która musi sięgać do dachu.
2. długość rury kominowej:
Prawie wszystkie nowoczesne systemy rur kominowych wykonane są z gładkich końcówek. Te końcówki pasują do siebie za pomocą samogwintujących blachowkrętów. Dzięki nim można szybko i łatwo zmontować rurę bez jej demontażu.
3. Rozmiar złącza wentylacyjnego:
W przypadku urządzeń zasilanych gazem i olejem, maksymalna pozioma odległość od złącza wentylacyjnego do wylotu spalin urządzenia jest ograniczona do 75% wysokości komina nad złączem wentylacyjnym lub 100%, jeśli komin jest izolowany. Oznacza to, że jeśli chcesz poprowadzić wentylację z piwnicy do komina, musisz mieć komin o wysokości co najmniej 40 stóp, aby zapewnić prawidłowy ciąg.
4. Łącznik spalin:
Jeśli instalujesz rurę do komina, a komin nie jest izolowany, łącznik spalin powinien być również izolowany, aby zapobiec korozji od kondensatu i kreozotu. Złącze kominowe może być zaizolowane poprzez uszczelnienie go za pomocą odpornego na działanie wysokich temperatur ognioodpornego uszczelniacza dostępnego u lokalnego dostawcy usług grzewczych.
5. Komin:
Istnieje wiele różnych sposobów podłączenia komina do systemu wentylacyjnego. Niektóre z nich wymagają zastosowania specjalnych adapterów, a inne po prostu opierają się na powszechnie stosowanych metodach wentylacji. W zależności od rodzaju komina i instalacji, do wykonania zadania może być potrzebna nasada kominowa lub puszka podtrzymująca ścianę.
6. Gilza ścienna:
Jeśli twój komin jest poziomy, będziesz potrzebował gilzy ściennej, aby przejść z rury kuchennej do rury kominowej. Te dwuczęściowe regulowane adaptery mają kołnierz, który pasuje pomiędzy dwoma typami rur i możesz ich używać przy różnych grubościach ścian.
Podobne tematy