Jak podłączyć rozdzielacz do grzejników

Jak podłączyć rozdzielacz do grzejników

24 marca, 2023 0 Przez Mariusz

Kluczem do udanego i wydajnego systemu ogrzewania podłogowego jest staranne podłączenie rur. Zapewni to utrzymanie stałej i równomiernej temperatury na całej podłodze, co zapewni uczucie ciepła. Jednym ze sposobów na to jest podłączenie rozdzielacza do zasilania sieciowego i mieszacza temperatury wody.

Rozdzielacze są centralnym “hubem”, który łączy linie zasilania i powrotu systemu ogrzewania podłogowego. Kontrolują one przepływ ciepłej wody, a także umożliwiają regulację systemu według własnych upodobań.

Rozdzielacze promiennikowe TruFLOW

Rozdzielacz promiennikowy to element, który można spotkać zarówno w budynkach przemysłowych, jak i mieszkalnych. Wykonany został ze stali nierdzewnej i przeznaczony jest do długotrwałego użytkowania. Można go zastosować zarówno do instalacji centralnego ogrzewania podłogowego jak i tradycyjnego grzejnikowego.

Rozdzielacze ciepła promieniującego występują w wielu różnych stylach i wzorach. Niektóre z nich wykonane są ze stali nierdzewnej, inne z tworzywa sztucznego (EP) firmy Uponor. Rozdzielacze te są odporne na korozję, wżery, zgorzeliny, wysoki poziom chloru oraz promieniowanie UV.

Są one również bardzo trwałe i nadają się do środowisk, w których występują duże uderzenia, wysoka temperatura i wilgoć. Te rozdzielacze promiennikowe są opłacalną alternatywą dla rozdzielaczy z miedzi, mosiądzu i stali nierdzewnej.

Rozdzielacze te zawierają zawory równoważące i złączki przepływu/temperatury, które umożliwiają dokładne zrównoważenie systemu. Są one łatwe w instalacji i oferują niedrogie rozwiązanie dla każdej wielkości projektu.

Przepływomierze zainstalowane na rozdzielaczu zasilającym wskazują przepływ wody przez poszczególne gałęzie rozdzielacza. Przepływomierze mogą być odkręcane i ponownie odkręcane w celu regulacji przepływu zgodnie z wymaganiami użytkownika.

Oprócz przepływomierza, większość rozdzielaczy dostarczana jest z zaworem spustowym i zaworem odpowietrzającym. Służą one do uwalniania powietrza uwięzionego w systemie podczas początkowej fazy napełniania lub w celu konserwacji, a także pomagają zmniejszyć wzrost ciśnienia.

Jeśli do rozdzielacza podłączona jest pompa pomocnicza lub regulator temperatury, konieczne może być podłączenie zaworów izolacyjnych rozdzielacza. Pozwala to na przetestowanie rozdzielacza bez wpływu na którykolwiek z obwodów podłogi podstawowej, co pomoże zapewnić najlepszą możliwą wydajność systemu.

Częstym problemem w systemach standardowych jest to, że grzejniki nagrzewają się w kolejności, co może oznaczać, że niektóre pomieszczenia są niewiarygodnie zimne, a inne bardzo gorące! Jest to zazwyczaj spowodowane zbytnim zbalansowaniem systemu.

Innym problemem związanym ze standardowym systemem jest to, że wymaga on ciągłego majstrowania przy ustawieniach ogrzewania. Może to być dość czasochłonne, zwłaszcza jeśli masz w domu kilka pomieszczeń o różnych potrzebach.

Korzystanie z systemu rur zasilających i powrotnych może być znacznie bardziej energooszczędne niż korzystanie z pojedynczej pętli, ponieważ oznacza to, że woda z kotła zawsze podróżuje w dół tej samej rury zasilającej do każdego pomieszczenia, niezależnie od tego, co dzieje się w otaczających obszarach. Może to stanowić ogromną różnicę w tym, jak długo korzystasz z ciepła i ile pieniędzy na nie wydajesz.

Podobne tematy