Jak okablować wzmacniacz
24 marca, 2023
Jeśli chodzi o okablowanie wzmacniacza, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Należą do nich rozmiar i typ wzmacniacza, jego wejścia i wyjścia, miejsce, w którym chcesz go zamontować oraz to, czy musisz poprowadzić przewody zasilające i uziemiające od wzmacniacza.
W zależności od układu samochodu, może być konieczne poprowadzenie przewodu zasilającego od akumulatora, przez ścianę ogniową i przez karoserię pojazdu do nowego wzmacniacza. Może to być przewód zakupiony oddzielnie lub będący częścią zestawu instalacyjnego wzmacniacza, który zawiera niezbędne okablowanie.
Następnie musisz poprowadzić przewód uziemiający od wzmacniacza do ramy i karoserii samochodu, jak również do wszelkich innych potencjalnych punktów styku. Przewód uziemiający jest niezbędny, aby zapobiec przepływowi prądu elektrycznego przez wzmacniacz do karoserii samochodu, a także aby nie nagrzewał się on na tyle, by spowodować uszkodzenia.
Przewód uziemiający musi być jak najkrótszy, ale jednocześnie musi mieć dużo luzu, abyś mógł w razie potrzeby poruszać wzmacniaczem. Przewód uziemiający powinien być również wystarczająco gruby, aby sprostać wymaganiom prądowym twojego wzmacniacza.
Po zakończeniu okablowania wzmacniacza, podłącz go do wejścia systemu stereo za pomocą kabli RCA. Są one dostępne w różnych długościach i są dostępne zarówno dla systemów dwu- jak i czterokanałowych.
Jeśli Twój wzmacniacz nie jest wyposażony w kable RCA, możesz je kupić w lokalnym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego lub elektronicznymi. Będą one prawdopodobnie wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego i mogą obsługiwać prądy do 100W.
Będziesz musiał poprowadzić przewody głośnikowe z wyjścia wzmacniacza przez samochód, zazwyczaj używając kabla o przekroju 18 lub mniejszym. Pomaga to uniknąć zakłóceń między przewodami głośników a sygnałami wejściowymi wzmacniacza, które mogą powodować nierówną jakość dźwięku.
Gdy masz już wszystkie przewody podłączone do wzmacniacza, zamontuj go w wybranym miejscu i zabezpiecz śrubami montażowymi. Jeśli do śrub dołączone są gumowe podkładki, załóż je przed zamocowaniem wzmacniacza, aby zapobiec jego nadmiernemu przesuwaniu się podczas montażu.
Zanim zainstalujesz swój wzmacniacz, sprawdź, czy jest on zasilany, szukając lampki kontrolnej lub innego wskaźnika. Zapewni to prawidłowe działanie wzmacniacza i nie spowoduje przegrzania lub uszkodzenia głośników lub subwooferów.
Aby zapewnić sobie jak najlepszy dźwięk, musisz ustawić wzmocnienie wzmacniacza, czyli czułość wejścia. Dzięki temu dopasujesz poziom sygnału pochodzącego ze wzmacniacza do poziomu sygnału wyjściowego Twojego zestawu stereo, co pozwoli uzyskać muzykę bez zniekształceń.
Możesz również ustawić impedancję wzmacniacza, aby dopasować ją do głośników samochodu, co jest funkcją dostępną w niektórych wzmacniaczach (patrz “Dopasowanie impedancji”). Niektóre wzmacniacze posiadają nawet przełącznik, który pozwala na określenie, że podłączasz dwie, cztery lub osiem par głośników.
Gdy masz już zainstalowany wzmacniacz, przetestuj jego działanie słuchając przez niego muzyki i regulując poziomy głośności, aż usłyszysz dźwięki, których oczekujesz. Da Ci to wyobrażenie o tym, jak brzmi Twój system przy jego optymalnych ustawieniach i pomoże Ci zdecydować, czy musisz wprowadzić jakieś zmiany.
Podobne tematy